Skip to content

Teplota, která je příjemná


V dnešní době je naprosto běžné, že i v zimních měsících můžeme ze skříní vytáhnout kousky oblečení, které jsme například před deseti lety vytáhli až někdy v pozdějším období jara či na začátku podzimu. Tento jev je dán změnami podnebí a počasí, které dnes postihují vlastně celou zeměkouli. Pokud se na tento problém dívají odborníci, téměř jednohlasně se shodují na tom, že se jedná o výsledek nezřízené lidské činnosti. Ovšem i mezi nimi se objevují osobnosti, které říkají, že se jedná o fenomén, který by byl patrný i bez lidského zásahu. Je ale možné v dnešní době tvrdit tak odvážnou tezi, kdy nejsme jinak než na modelových situacích schopni znázornit, jak by svět vypadal beze svých lidských obyvatel?

zeměkoule

Že tato myšlenka má své nedostatky ukazuje například to, že pokud se pohybujete okolo velkých měst, kde je velká koncentrace obyvatel, a tedy i výraznější činnost, můžete zaznamenat až o několik stupňů vyšší teplotu. Naopak tam, kde převládá efekt přírody, jsou i letní teploty mnohem snesitelnější. Přesto je vhodné zamyslet se vážně i nad touto ideou. Třeba jen proto, že jako lidé máme tendenci při jakémkoli ohrožení přeskočit ve svém jednání na úplně opačný konec spektra, a chovat se tedy radikálně v opačném smyslu. A ani toto není zdravé.

oheň, teplo

Důležité je najít správné místo, kdy je vše v rovnováze, což je ovšem pro mnohé z nás úkol na celý život. Na vyšší teplotu si zvykáme čím dál více, což má negativní dopad hlavně v chladnějším období, kdy nejsme dostatečně odolní a náš organismus není na tyto teploty připraven. Stačí ale, abychom se v našich domácnostech udržovali teplotu příjemnou, ale ne příliš vysokou. Termostaty pro podlahové vytápění Termtech by se tak měly udržovat na spíše nižších hodnotách, což ale bude aspoň ze začátku pro větší množství lidí nepříjemné a nekomfortní. Tuto nepříjemnou počáteční fázi je ale možné rychle a docela jednoduše překonat.