Skip to content

K čemu slouží hormony?


V rámci ovariálního a menstruačního cyklu hrají hlavní roli dva základní druhy hormonů. Jedná se o estrogeny (estrogen, estradiol, estriol a další) a progesterony. Tyto hormony nemají ale význam pouze během menstruačního cyklu, ale jsou důležité pro správné fungování celého organismu. Tak například, estrogeny jsou známy hlavně pro svůj účinek během menstruačního cyklu. Není bez zajímavosti, že v ženském tělo je prekurzorem testosteron, který je dále přeměněn speciálními enzymy na estrogeny. Takže se může stát, pokud dojde třeba ke genetické mutaci, že jinak zdravá žena bude mít nadmíru testosteronu a dojde tak k tak zvanému hirsutismu.

hygienické pomůcky

To znamená, že se u ženy budou projevovat výrazněji mužské rysy, například ochlupení v obličeji, hrubší hlas nebo výraznější muskulatura. Z toho tedy vyplívá i to, o co se estrogeny běžně starají. V momentě, kdy se jejich množství na počátku puberty zvyšuje, projeví se to na dívčím těle jako počátek ženských znaků. Růst prsou, ochlupení nebo počátek menstruačního cyklu. Progesterony jsou hormony, které jsou naprosto nezbytné během těhotenství. Nejdříve jsou tvořeny ve vaječníku pomocí žlutého tělíska a následně v placentě. Jen takto dojde k tomu, že děloha je po devět měsíců klidná, bez kontrakcí a je tak možné zde vytvářet celého nového človíčka.

menstruační vložky

Až poklesne vliv progesteronu na dělohu, může dojít k začátku porodu. Běžně jsou ale v ženském těle doopravdy přítomny hlavně pro regulaci a řízení menstruačního a ovariálního cyklu, které každý měsíc vrcholí pravidelným krvácením. Během této doby je žena mnohem zranitelnější a sama se necítí příliš dobře. Proto je nutné, aby si udržela aspoň určitý stupeň komfortu zvenčí. Tomu může pomoci například využívání lepších alternativ, než jsou běžné menstruační tampony a vložky. Ty je možné nahradit třeba menstruačními kalhotkami pro silnou menstruaci.