Skip to content

Aby byla stavba rovně


Každá pozemní stavba se skládá ze základů, které často nejsou vidět, protože jsou pod úrovní země a ze samotné stavby na povrchu. Na základech velmi záleží, protože ony mají zásluhu na odolnosti stavby proti povětrnostním vlivům a nemyslíme tím pouze vítr, ale často i zemětřesení apod. Navrhnout dostatečné základy, to je nejdůležitější součást každého projektu.

Při vlastní výstavbě je důležité pracovat s veškerými dostupnými prostředky, abychom dosáhli kvality základů. Nejde jen o samotné materiály, převážně beton, ale í o měřící přístroje, které pomohou s vodorovností základů, protože na šikmém základu pevný dům nepostavíte.

pergola

Ale nejen u obrovských staveb záleží na vodorovnosti základů. I garáž nebo pergola na zahradě musí mít základy, aby při větru neuletěla, a při budování základů a ustavování pergoly je velmi potřebnou pomůckou vodováha. Jenže jak si pomoct, pokud stavíte na nerovném pozemku? Od toho jsou tady rektifikační terče Quadrofixing, jejichž pomocí vyrovnáte každou stavbu, i na svahu. A to je někdy skutečně velký oříšek, ovšem s rektifikačními terči to zvládne každý jen trochu šikovnější kutil.

pergola

Chystáte se postavit si třeba i jen boudu pro psa? Pokud nebudete přímo budovat základy, musíte každopádně srovnat pozemek v místě, kde bude bouda stát. Ale pokud budete stavět třeba pergolu, která bude pouze na sloupech, můžete udělat základy pouze pod sloupy a nerovnosti poté vyrovnat rektifikačními terči. Jednoduché, snadné, velmi praktické. Přece chcete aby stavba nejen něco vydržela, ale hlavně aby byla pěkně srovnaná jak horizontálně tak vertikálně. Není dnes už úplně běžné, že si někdo postaví celý dům svépomocí, bez firem, jen ve svém volném čase. Ale pokud se k tomu odhodláte, nechejte si alespoň poradit od odborníků a používejte nástroje a pomůcky, jaké používají i oni.