Skip to content

Proč máme tak rádi Máchovo jezero


Kdybychom někomu ze zahraničí, kdo dosud nebyl v naší zemi, měli vysvětlit, co je to Máchovo jezero, a použili-li bychom pouze stručný geografický popis, pak by bylo poměrně snadné popsat, že jde o docela obyčejný rybník, založený za doby panování Karla IV., který je obklopen zalesněnou krajinou, a celá oblast je součástí CHKO Máchův kraj – Kokořínsko. Dotyčný zájemce o pobyt na Máchově jezeře by pak možná raději směřoval svoje aktivity jinam, třeba do Chorvatska k Jadranu, protože „placatit“ se u rybníka, byť s lesem za zády, může přece i doma, v Německu nebo ve Finsku.

pohled na hrad Bezděz

Máchovo jezero si však zaslouží mnohem lepší propagaci. Za prvé se o tom „rybníku“ zmínil již Karel Hynek Mácha v jedné z nejpůsobivějších básní, co známe mnozí nazpaměť, a pokud se do těch veršů ponoříte hlouběji, uvědomíte si, že je tu mnohem víc krás, než abychom se omezili jen na jednu, dvě popisné věty.

Ubytování Máchovo jezero je jednou z možností, jak si lépe uvědomit, o čem je řeč. Staré Splavy ubyto je výraz, často vyhledávaný nejen tuzemskými zájemci o pohodovou dovolenou, která mnohdy předčí i pobyt u moře. Čím to je, že nás to láká právě sem?

voňavé borovice

Energie samotného místa – okolí Máchova jezera je velice podmanivé, mohou za to borové lesy, rostoucí na písečném podloží, odkud vykukují jejich ploché a mělké kořeny. Pískovcový terén v kombinaci s vůní borovic je nesmírně příjemný a podvědomě jej vnímáme jako uklidňující. Je to jeden z nejlepších přírodních antistresů, a v souladu s písečnými plážemi na břehu jezera se jedná o velmi prospěšné prostředí pro rekreaci. Paradoxně tu můžete posbírat více energie z prostředí, než kdekoli u moře.

Koupání a vodní sporty – pobyt ve vodě je zde na rozdíl od moře bezpečný. Nepotkáte se tu s žádnými žraloky ani medúzami a můžete směle své děti vpustit do vody, zatímco jste potají koupili meloun a chystáte se jej jako překvapení rozkrájet a nabídnout, až je koupání ve vodě unaví.